doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

The Federal funds rate Real gross domestic product is best defined as
What is produced when there is a current in the primary coil of a transformer?
A square measures 8 inches on each side. What is its area rounded off to the nearest square centimeter? (
PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION!!!!!!! I accidentally clicked on the first answer but I don't know the correct one...please help me! If more than one answer i
Energy is produced in the Sun through a _____ process. nuclear chemical mechanical frictional
A business document that is sent to staff members but never sent to individuals outside of a company is known as a a. report. b. memo. c. journal entry. d.
Metamorphosis is a type of homeostasis. a. True b. False
from "EXTRICATING YOUNG GUSSIE" by P.G. Wodehouse 1.She sprang it on me before breakfast. There in seven words you have a complete character sketch of my Aunt A
Which of the following is an example of radiation? a. boiling water on the stove b. sun bathing outside on a sunny day c. touching a stove and getting burned
Facial expressions and gestures are examples of _____________ messages. a. Verbal b. Nonverbal c. Intrapersonal d. Interpersonal Please select the best answ