americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

two arguments people might NOT preserve Botana curus.
What is the difference between street drugs and illegal drugs?
Distinguish between structural and optical isomers in carbohydrates, describing examples of each.
Which statement is true???
The coach has 4 positions to fill on her softball team. There are 11 girls who are interested in being on the team.How many combinations of the four positions c
write any two points to justify that urbanization brings energy crisis​
Real question; My mom found out yesterday that our dog has cancer. But I do not know how to tell if it is something else. He is shaking in his hind legs, he h
Why can we say that population education is a multidisciplinary subject?​
what is the highest and lowest frequency a human being can hear​
Find an equation of the line passing through the pair of points. Write the equation in the form Ax + By = C. left parenthesis 4 comma 7 right parenthesis and le