TsGxBeN TsGxBeN
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

a large tub of popcorn costs 3.80 and holds 200g a regular tub of popcorn costs 3.50 and holds 175g ,which is better value for money?

Respuesta :

DarkAngle1
DarkAngle1 DarkAngle1
  • 03-10-2016
175 grams is your answer I divided both of them.
Answer Link
absta2710 absta2710
  • 03-10-2016
200g because it's only 30 p more for an extra 25g
Answer Link

Otras preguntas

is the planet Uranus surface rocky or flat?
a horse moves a sleigh 1.00 kilometers by applying a horizontal 2000 Newton force on its harness for 45 minutes. what is the power of the horse?
Under our Constitution, some powers belong to the states. What is one power of the states?
Name one right only for United States citizens.
When lithium reacts with bromine to form the compound LiBr each lithium atom (1) gains one electron and becomes a negatively charged ion (2) gains three electro
What group of people was taken to America and sold as slaves?
Find the value of 15.0 Newton in pounds
What ocean is on the East Coast of the United States?
Which polyatomic ion is found in the compound represented by the formula NaHCO3? (1) acetate (3) hydrogen sulfate (2) hydrogen carbonate
What is the political party of the President now?