kathykatende kathykatende
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

At the store, 10 ounces of candy cost $3.20. How many ounces can you get for $1?

Respuesta :

hannahboothman hannahboothman
  • 03-11-2020

Answer:

3.125 ounces

Step-by-step explanation:

10/3.20=3.125

Answer Link

Otras preguntas

Yana is using an indirect method to prove that segment DE is not parallel to segment BC in the triangle ABC shown below: A triangle ABC is shown. D is a point
Ever since the landmark works of ________ and _________, criminologists have realized that crimes tend to concentrate in certain areas
What are the equations of the asymptotes of the graph of the function f(x)=3x^2-2x-1/x^2+3x-10
What problem occurred during the presidential election of 1800?
Eggs that have an extra section inside upon which the embryo animal can feed are _______. A. amniotic B. amplexus C. oviparous D. viviparous
horizontal lines should be avoided in photographs t/f
Looking for bolded or italicized information to gather bits and pieces of information rather than all the details is called _____. A. skimming B. integrat
Which correctly identifies the underlined words in the sentence below? Justin bolted is underlined. Justin bolted down the track with exuberance, raising his ar
the term applied when water passes through a selectively permeable membrane from an area of high to low concentration is
16% of what number is 17 ?