jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

m∠a=(48−x)°m∠b=(9x−38)°m∠c=90°
8. A group of teenagers were surveyed to find out whether they like to drink coffee or tea. The result is shown below. •21 teenagers like to drink coffee or tea
For the function F(x) = 1, which of these could be a value of F(x) when x is close to zero?
Write this number in standard form: 5,000,000 + 200,000+ 8,000 + 400+60+9
how memory and storage space are managed in gaming application
Find x and Y pls help
Which details from this excerpt best show that the author's purpose in including this paragraph is to illustrate how hazardous the scientists' work is? There sh
The Cherokee who lived in Georgia created a writing system with an alphabet for their language. They also drafted a constitution and learned how to farm. They o
the bearing of two points x and y from z are 45° and 135° respectively . if |zx|=8cm and |zy|=6cm, find |xy|.​
Which of the following statements is correct regarding solar ovens? 1. Solar oven uses renewable energy - environment-friendly, costly, and inefficient in cooki