ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

What are the correct answers?​
A solution of acetic acid, CH3CO2H(aq), is at equilibrium. How would the system change if more acetic acid were added to the solution?
Find the least common denominator for the fractions in the list. 8 7 15r5 12r3
How many cells can you find in anaphase?
What is 5/2x -5/2+7?
Nuclear power plants are the only power plants that create a serious hazard to public health. O True O False
Amanda is going the fair. Her mom gives her $50 to spend. Each ride cost 5 dollars to ride and admission is 15 dollars. What is the most number of rides she can
ZOOM 21. How are viruses and eukaryotic cells alike?
Which of the following statements is true in regards to the size of the Roman Empire? A. The addition of Greece was the reason for the decline of the Roman Empi
2. Creo que Ramón La pasar sus exámenes.(ir) 4. Yo siempre mist areas en casa. (hacer) 5. ¿Dónde los alumnus sus libros después de la clase? (poner) muchas escu