pa3tricherit
pa3tricherit pa3tricherit
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

if a 13 ounce cereal box cost five dollars what is the unit price per ounce

Respuesta :

samantha84848
samantha84848 samantha84848
  • 02-10-2016
$2.60 since all you have to do is divide 13 by 5. 
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following ordered pairs represents the solution to the system given below? x − 3y = 12 2x + 6y = 60 (0, −4) (12, 0) (3, 21) (21, 3)
What did ferdinand Magellan contribute to the renaissance
Four acids are analyzed and their Ka values are determined. Which of the following values represents the strongest acid? A) Ka=2.2•10^-13 B) Ka= 6.2•10^-8 C) Ka
Akhenaten dismantled the ancient Egyptian religion by outlawing the worship of many gods and establishing a new religion that had a single god. a. yes b. no
an effect of third- party candidates such as Theodore Roosevelt on presidential elections is
The Articles of Confederation established a Congress within the new nation. What was required in order for this Congress to pass a measure? the votes of nine
What is the purpose of a Punnett square? A.) predicting the outcome of a coin toss B.) finding how many genes a person has C.) predicting the outcome of a genet
What is the slope of a line parallel to the line with equation 5x – y = 11?
Provide three examples of things that only apply to absolute dating. tbh its science
A dilation with a scale factor of 3 takes triangle PQR to triangle XYZ. What is the ratio of the perimeter of triangle PQR to the perimeter of triangle XYZ?