taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

for a machine to be a heat engine, what kind of conversion must it perform? A. work into heat B. heat into entropy C. entropy into heat D. heat into work THANKS
_______ was a teacher who was arrested for teaching evolution in the 1920s
The renaissance got its name because during this period ________. question 9 options: there was a rebirth of the catholic church in italy
Sealy company has beginning raw materials inventory $12,000, ending raw materials inventory $15,000, and raw materials purchases $170,000. what is the cost of d
which of these files when included in a program will provide user assistance?
Plz help me I don't understand
You are in charge of purchasing donuts and chocolate milk for a school activity. Find the cost of donuts and chocolate milk at your local market. You must stay
Why did people move West between 1790 - 1940?
Gender typing is the: a. social and psychological dimensions of being female or male. b. biological aspects of being female or male. c. set of expectations that
A literary analysis essay should include several elements in the thesis statement. which of the following elements is not required? a. the literary element tha