bdawson2009 bdawson2009
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

it cost me $46.80 to fill my 13 gallon gas tank what was the price of gas per gallon

Respuesta :

petionchardon
petionchardon petionchardon
  • 02-11-2020

Answer:

$3.6 each gallon cost 3.6 dollars

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

When does astrons form?
Lee y escoge la mejor opción para completar la frase. Read and choose the best option that completes the sentence. Una infección viral extremadamente contagiosa
49. Luke is putting a floor mat on his bathroom floor. The mat is 4 feet wide and 5 feet long. The floor is square with sides that are 12 feet. The center of th
Find the synonyms to the following:1). Difficult2). Dear3). Extravagent4). Happy5). GoodFirst and correct will get Brainliest AnswerNOTICE: NO LINKS PLEASE ​
A 2.0-V battery is connected in a circuit with an ammeter and an unknown resistor, P. The current is observed to be 0.70 A. What would be the current in the cir
What political party was formed in 1850 by antislavery activists
Using a rounded version of a conversion ratio allows for a quick estimate of a unit conversion using mental math or paper and pencil (no calculator or phone). S
28.6% of city employees ride the bus to work.Last year,29.7% of city employees rode the bus to work.What is the relative change from last year to this year
It costs $164.34 to rent a standard-size car for 5 days. Find the price per day to rent this car.
If f(x) = x + 8 and g(x) = –4x – 3, find (f + g)(x). A. (f + g)(x) = 5x + 11 B. (f + g)(x) = –3x + 5 C. (f + g)(x) = –5x – 11 D. (f + g)(x) = 3x – 5