adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Vanessa says, "I know a lot more of the answers than some of the other students in this class." What type of social comparison is Vanessa demonstrating? A. Upwa
Plss help i need this asap (will give brainliest) (this is not from a test)
Which of the following is TRUE about dressing infants?
importance of educationessay​
Complete the paragraph regarding the effects of the September 11 attacks. On May 1, 2011, US forces killed al Qaeda leader_____ In Pakistan after a ten-year sea
The number 1 is a factor of _________. A) all odd numbers B) all even numbers C) all whole numbers
primul imparat roman?
Helppp meee please this one confuses me
How has U.S. dependence on foreign oil affected foreign policy?
Can you be serious and more understanding about the home work