lili9141978 lili9141978
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Antonio is at the grocery store. His favorite mac and cheese costs $1.60 per box. There is a sale: Buy 4 boxes, save $1. How much will the mac and cheese cost if he buys 4 boxes?

Respuesta :

ARTiller97
ARTiller97 ARTiller97
  • 03-10-2020

Answer:

$5.40

Step-by-step explanation:

1.60 times 4 equals $6.40 and subtract the dollar off

Answer Link

Otras preguntas

a motorcyclist traveled a distance of 120 miles in 2 hours. traveling at the same speed how far would this motorcyclist travel in 5 hours?
Which descriptions from the list below accurately describes the relationship between both
What is an estimate of the equation 6n+3=2? Use a table
In both prokaryotes and eukaryotes, how many copies of the chromosome are left after replication? a. 1 b. 2 c. 3 d. 4
Find the rectangular coordinates of the point with the polar coordinates (1, 1/2 pi)
Tolerance means that to get the same high, the person needs to drink more alcohol or take more drugs?
who was the ninth president
how many months have 28 days in it
Name 5 social issues in a community
Los voluntarios pueden ayudar con los _____ de la comunidad. B. problemas C. cajas D. periódicos