chanelle1118 chanelle1118
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

16
Your local grocery store is having a
special on soda. They're selling a
12-pack of 12 oz. cans for $4.50. The
20 oz. bottles are also on sale for
$0.75. Should you buy one 12-pack of
12 oz. cans or seven 20 oz. bottles?
e
-.2
6.RP.2

Respuesta :

mio97 mio97
  • 03-10-2020
Should should buy the 20 pack it cheaper
Answer Link

Otras preguntas

3x-50 (7x) find the value of x
PHONEPLUS charges $1.75 for the first minute and $.20 for each additional minute. PACBELL charges $1.45 for the first minute and $.25 each additional minute. Ho
an 18% tip was left on a $26 lunch bill how much was the tip?
Samantha is using a 2-liter pitcher to serve lemonade to 10 of her friends. How many times will she need to fill the pitcher in order to server each friend 400
I need help with these ASAP thanks
Evaluate the expression 8 power of 2+3.8-10 times 2
PLEASE HELP Read the excerpt from The Awakening. They formed a congenial group sitting there that summer afternoon—Madame Ratignolle sewing away, often stopping
sandy goes out to lunch with kieth and mary the total bill came to 21 dollars they decided to equally split up the bill how much will each person have to pay HE
I WILL MAKE YOU THE BRAINLIEST
Please help with whatever you can !!!!!