fabricionaranjo09
fabricionaranjo09 fabricionaranjo09
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is $65.25. what's the unit price?​

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 03-10-2020

Answer:

21.75

Step-by-step explanation:

65.25/3=21.75

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

$21.75 per scarf

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of scarves

65.25 /3

21.75

Each scarf costs 21.75

$21.75 per scarf

Answer Link

Otras preguntas

please help will give be brainliest, but plz make sure u are right!!!​
A pre-algebra book is 8 1 half inches by 9 1 fourth inches. Determine the perimeter of the textbook.
Carlos and Ethan noticed that both proportional relationships and linear functions form a straight line when graphed. Carlos claims that all linear functions ar
2. Consider the problem: Tyler painted square yards of wall area with 3 gallons of paint. How many gallons of paint does it take to paint each square yard of wa
All of the following are potential side effects of not cooling down after a workout except.. a. Lactic acid can build up causing soreness and stiffness. b. Musc
¿Cuáles son las consecuencias sobre el clima las nubes bajas y el polvo atmosférico?
What are the x and y intercepts??
Identify the subject. The flowers bloomed in the summer garden. flowers bloomed summer garden
please help ! complete each sentence with the adjective that is most logical and grammatically correct.
How were the west African empires United?