peytonmarcum
peytonmarcum peytonmarcum
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of pineapple juice costs 9.68. What is the price per pint ?

Respuesta :

bubbletrolz
bubbletrolz bubbletrolz
  • 03-10-2020

Answer:

544335=r445

Step-by-step explanation:

Answer Link
joejgovea
joejgovea joejgovea
  • 03-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pints per quart

4 pints in 2 quarts

9.68 / 4 = $2.42

So the price per pint is $2.42

Answer Link

Otras preguntas

Need help! The answer is D, can anyone explain in detail how?
what is meaning of red and black taekwondo belt​ top the picture ....
The Cherokee who lived in Georgia created a writing system with an alphabet for their language. They also drafted a constitution and learned how to farm. They o
9x-7=-52 Show all work and justify each step
Janelle, her husband Maxwell, and their unmarried adult son Jared live together under one roof. This is an example of which cultural influence? extended family
Steve bought a new car for $22,000 but paid 93% of the list price. How much was the list price
Solve the equation you wrote in part b to find how many hours you would have to work to pay for the first year of video streaming service. Show your work and ro
79=11x+13 Solve each equation by using the properties of equality and justify each step
Need help! The answer is D, can anyone explain in detail how?
Evaluate. -|a+bl 2-c when a = 1, b = -2, and c = -7 Enter your answer as a simplified fraction in the box.