Mahek3030 Mahek3030
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 pounds of steak costs $21. What is the unit rate for the steak

Respuesta :

cassy71 cassy71
  • 03-10-2020
$21 for 3 pounds of steak the rate would be 7 because 21/3= 7
Answer Link
cristopherrobles
cristopherrobles cristopherrobles
  • 03-10-2020

Answer:

Unit rate for the stake is 7$.

Step-by-step explanation:

You can do a chart to help you.

Steak : Cost

3        :   $21

2        :   $14

1         :   $7     Here's your unit rate.

I hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
what is the sum of 7/10 and 6/100
what is the sum of 7/10 and 6/100
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)