Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

Is defined or complete media used to grow the colonies to be stamped on the velvet?
What is the recursive formula for this arithmetic sequence? -4, 3, 10, 17, ...
What types of poor working conditions inspired the industry workers to approach the Winter Palace on January 22, 1905?
One serving of punch is 250 ml will ten servings fit in a two liter bowl
Marcus goes to the park, which is 4 miles away. He walks 5/12 of the way and then jogs the rest of the way. How many miles does he walks? Use the number line to
Write as a fraction. Reduce fractions. Use the "/" key for the fraction bar. 37.5%
A measuring wheel is used to calculate the length of a path. The diameter of the wheel is 8 inches. The wheel makes 87 complete revolutions along the length of
Scientists question whether animals understand the meaning of the signals they give and receive in the study of animal _____. innate behavior courtship
help please!! i need to find the value of x
A spherical water tank with a diameter of 30 feet is currently half filled with water. If water weighs approximately 62 pounds per cubic foot, what is the weigh