deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

After an accident Lavinia has been experiencing some eggs and pains throughout her body. Her doctor says that she is healthy but she still feels uncomfortable.
Read each sentence and decide if it is a paradox or an oxymoron. Explain the meaning of the paradox or oxymoron. 1. The scientist assured his assistant that,
Which one of the following statements is accurate?     A. Electron microscopes focus beams of light using magnetic fields.B. False colors are added to images to
In the expression (x2 + 3), the base is
Which of the following actions does this cartoon illustrate A)Niagara movement B)Immigration act 1924 C)Chinese exclusive act D)Gentleman agreement
Mo jorge rosas. nací el 26 de enero de 1952. mi esposa murió el año pasado. tengo dos hijos: marina y daniel. terminé mis estudios de sociología en la universid
Leaves are the part of the plant that carries out ______. 1.Asexual Reproduction 2.Photosynthesis 3.Sexual Reproduction 4.All Of The Above
What positive number is twice it's own square
A bird experiences an acceleration of -1.80 m/s^2 for 3.81 s, and ends up 26.5 m to the left of its starting point. What is its final velocity?
Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?