weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

Show that it is not possible to choose a uniform random number from the whole real line.(In other words, we cannot dene a probability on the real numbers that c
2. Given that (ab - c) + d = e Solve for a
What are the formal charges of each nitrogen?
Using the drop-down menus, choose the best specific word for "difficult" to complete the sentences. Use each word once. The race through the desert was ; it was
tissue that joins muscles to muscle or muscle to bone.
who are the main character's in the beginning of the story, Protagonist vs. Antaganist
If SF = 5x + 2, SK = 27, and KF = 3x - 1, find KF.
What is the missing value A=3 b=5 c=?
How many countries do Pacific Islands have?​
A very large book is numbered to 1 to 11521 How many digits are used to print all these page numbers