apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

let f(x)=2x-3 and g(x)= -x^2-1 find ( g o f) (x)
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?
what does como eres tu mean in spanish?
If 52 x equals 7800 y what does 1 x equal? What is the maths equation?
let g(x)=x-3 and h(x)=x^2+6 find (h o g) (1)
which type of gas is filled in lays pack and why?
let f(x)=2x-3 and g(x)= -x^2-1 find ( g o f) (x)
You would expect a phosphorous-chlorine bond to be 1. nonpolar, with the neither end having a partial charge. 2. polar, with neither end having a partial charge
Six popular brands of tea are to be used in a blind taste study for consumer recognition. If three distinct brands are chosen from the six, and if the consumer
which of the following expressions does not equal: the sixth root of 81x^4y^8 a. (3xy^2)^2/3 b. (3x)^2/3y^4/3 c. (3x^2y^4)^1/3 d. cube root of 9x^2y^4