jazemine jazemine
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy. A) 3 apple pies for $11 or B) 7 apple pies for 24.50

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 01-10-2020

Answer:

B) 7 apple pies for 24.50

Step-by-step explanation:

11/3=3.66666666666...

24.50/7=3.5

3.5 is less than 3.66666666...

so B is a better buy.

Can I have brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

it is easier to swim in Ocean than in a water​
What are the 2 types of Digital Imagery?
a^2 b^2 c^2 for a =2, b and c=4
I’m so stuck Help please
According to the Myers-Briggs Type Indicator, we make decisions by either thinking or a. feeling b. judging C. perceiving d. sensing
United States citizens have many ways to participate in national life. The most common form of participation is A)joining local civic clubs.B)voting in nationa
A beaker holding an unknown sample weighs 143.3502 g. The beaker weighs 132.2753 g. The unknown sample has a density of 2.18 g/mL. What is its volume?
Sam enjoys fishing off a local pier at night. He uses a light to help attract the fish. Sam wants to find out if fish are attracted to different colors of light
Finding balance in social life requires what?
mammals a pronghorn antelope can travel 105 miles in 3hours. if it continued traveling at the same speed, how far could pronghorn travel in 11 hours?​