forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

Summarize the steps of sexual reproduction and explain how it increases genetic diversity
How do organisms get the energy they need?
Which of the following areas is of environmental concern to Europeans? a. the Mediterranean Sea c. the Danube River b. the North Sea d. all of the above
An elevator can hold a maximum of 1,500 pounds. Eight people need to use the elevator. Bill had some measures from the data set of how much each person weighed.
What is the best way to classify each equation? Column A Column B 1. 5x - 20 = 2(3x - 10) a.identity b.contradiction c.neither 2. 4x - 16 - 2x = 2(x - 8) 3. 6x
With a 12 V battery, what is the voltage drop across each resistor? In a parallel circuit the voltage ( DIVIDES / DOES NOT DIVIDE ) across each resistor. The vo
which sequence represents the correct levels of organization for multicellular organisms
Which of the following transformations does not preserve distance and angle measures? A. translation B. reflection C. rotation D. horizontal stretch
How do organisms get the energy they need?
What is the best way to classify each equation? Column A Column B 1. 5x - 20 = 2(3x - 10) a.identity b.contradiction c.neither 2. 4x - 16 - 2x = 2(x - 8) 3. 6x