moss768 moss768
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kerri went to the store and bought a magazine for $4 and 8 candy bars. Kerri spent a total of $16. Write
an equation to model this situation and find the cost of each candy bar.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-09-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

__ + 4 = 16

so 16-4

= 12/8 so it makes 1.50$

Answer Link

Otras preguntas

The main functions for the large intestines is
Which of the following best describes what the diagram is showing? a budget surplus a budget deficit a balanced budget a plan to balance the budget
2-30 multiplied by 5
Given: 3x+1 = -14; Prove: x=-5
find slope and equation of a line that is parallel to the x axis passing through the point (-4,8)
Drawl two different figures that each have a perimeter of 20 units
Someone help fast. thank you
Using your knowledge of the geography of the Middle East, which country would LEAST likely benefit from oil production
I am confused on how to show my work for 43 45 and 47 if someone could help that would be greatly appreacitated
If you know that with 8 units of output, average fixed cost is $12.50 and average variable cost is $81.25, then total cost at this output level is: