chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

How does .competence of drivers .substance abuse .pedestrians .cyclists .livestock Be responsible for road accidents?
Who was known as a trailblazer? This person became known as the "Father of Renaissance Painting" because he used the new approach in painting. A. Donatello B. M
Where did Alexander the Great grow up
Which European colonial power controlled India? A. Germany B. France C. Belgium D. Great Britain
what is 1/4 of 28? please help me! thx
Which statement about Muhammad is accurate? He was the son of Allah. He was born a religious leader. He was the original founder of Islam. He was considered the
Where did Alexander the Great grow up
What twentieth-century progressive reform did the Great Awakening foreshadow and how?
A sports utility vehicle can go 350 miles on 25 gallons of gasoline. How far can it go on 33 gallons of gasoline
Which of the following is an example of an X-linked recessive disorder? A. Huntington Disease B. Methemoglobinemia C. Color Blindness D. Sickle Cell Disease