ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

What is 68 divided by the square root of 4
which inequality is equivalent to 7x-2y> 8. A) y> 7/2x+8 b) y>-2/7x+8/7 c) y <7/2x-4 d) y <-2/7x-4/7 (whats a Inequality? )
What are some reasons why Immigrats people come to the U.S.?
How many midgets can sit in a clown car if the car can hold 4 clowns from door to door and 3 people from front seat to back seat. Two midgets fit across 1 clow
What is the product of (x+1) and (2x^2+3x-1)?
What challenges did the californios face?
1,352 pounds is what fraction short of a ton? A) 169/250             B) 77/100               C)13/20             D140/223
What organs work with skin?
An ant sits on the back of a mouse. The mouse carries the ant across the floor for a distance of 10 meters. Was there work done by the mouse? Explain.
I need a Amazon tribe name please! Need for Monday