anetmendoza anetmendoza
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

Six grape fruit cost $5.34. How much does one grape fruit cost????

Respuesta :

alexsandrabro alexsandrabro
  • 03-11-2014
You divide 5.53 by 6
And you'll get
.89cents
Answer Link
iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 03-11-2014
In order to figure this out, we can set up a proportion and simplify using cross multiplication.

[tex] \frac{units_1}{cost _{1} } =\frac{units_2}{cost _{2} } \\ \\ \frac{6}{5.34} = \frac{1}{x} \\ \\ 6*x=5.34*1 \\ \\ 6x=5.34 \\ \\ x=0.89[/tex]

One grapefruit costs 89 cents.
Answer Link

Otras preguntas

what does the expression "what ever floats your boat" mean?
if a sample of magnesium has a mass of 60 g, how many moles of magnesium does the sample contain
What positive and negative traits does Odysseus demonstrate in his adventure with the Cyclop's?
Find the remainder when 2x^4-6x^3+2x^2-x+2 is divided by x+2
factoring-16w²+50wz-21z²  please help me solve
Acme Inc. spent $870 less on postage than on supplies. The ratio of postage costs to supply costs was 2 to 5. How much did Acme spend on postage? Solve this pro
How do you use equal protection of law in a sentence
A soccer team played 160 games and won 65 percent of them. How many games did it win ?
How do you use equal protection of law in a sentence
How do I factor 2y^2 - y - 10