tehehe1234 tehehe1234
  • 03-07-2020
  • Mathematics
contestada

Hi can anyone help me with question 1 and 3

Hi can anyone help me with question 1 and 3 class=

Respuesta :

RVADAMARAJANCHITHRA
RVADAMARAJANCHITHRA RVADAMARAJANCHITHRA
  • 03-07-2020

Answer:

292 and 2092

Step-by-step explanation:

Surface area:

Wall 1: 40 x 3 = 120m^2

Wall2: 40 x 3 = 120m^2

Wall 3: 15 x 3 = 45m^2

Wall 4: 15 x 3 = 45m^2

Ceiling: 15 x 40 = 600m^2

Total : 240 + 600 + 90 = 730

So, cost of painting = 730/25 x 10 = 29.2 x 10 = 292

Total: 292 + 1800 = 2092

Answer Link

Otras preguntas

What causes abscess in breast in a 12 year old?
20 POINTS What is the most densely populated region in the United States? A. the area between Seattle and Portland B. the area around Minneapolis C. t
a miniature railway increased its prices by 25% to £1.50 how much did it cost to visit the railway before
The Central American states were divided into ___________ republics in 1838 and 1839. A. five B. three C. nine D. twelve
5 ten thousands and 17 ones
Hannah is having a sale. in her ads, she wants to include the amount of time left in the sale. what's the best way to do this
Which set of numbers represents the lengths of the sides of a right triangle? 1. {7, 24, 25} 2. {9, 16, 23} 3. {10, 12, 14} 4. {14, 16, 18}?
Select the three unit rates that can be used to describe the price of coffee. $2.10 per cup $6.00 per 16 ounces $8 per can $11 per pound
What will you miss the most about your current community when you leave for college?
What happens at the climax of the play of romeo and Juliet? A. the deaths of Romeo and Juliet B. the engagement of Juliet and Paris C. the de