JahCwp063 JahCwp063
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

shakira pay $33 for 22 pounds of peanuts at the price per pound is the same how much will she could have to pay another to buy 15 pounds of peanuts

Respuesta :

MaMariah
MaMariah MaMariah
  • 02-09-2016
$33/22=$1.5 per pound $1.50 x 15 pounds = $22.50
Answer Link

Otras preguntas

What does every chemical reaction involve?
Can you solve this in slope intercept form M= - 2/3; (3, 4)
How many pounds are in 9 kilograms?
How is a neural network similar to a computer network? How are they different?
What good or services is “AMAZON” KNOW FOR
Is burnt toaster a chemical or physical change?
What Is 10000000000x1000000000000
A tennis ball has a radius of 6.7 CM. What is the volume of a tennis ball? Use 3.14 for pi. Round your answer to the nearest hundreth.A.157 .48 cm^3B.1259 .19 c
on friday 1/6 of band practice was spent trying on uniforms. The band spent 1/4 practice on marching. the remaining practice time was spent playing music.
Questão diária: A fração algébrica 3x + 7/7 + 3x é equivalente a: a) 0 b) 1 c) - 1 d) 10