sravyavaranasi1
sravyavaranasi1 sravyavaranasi1
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells one dozen ears of white corn for $2.40. What is the unit rate for one ear of corn?

Respuesta :

leahvanderpool1
leahvanderpool1 leahvanderpool1
  • 04-06-2020
Unit rate= $/lbs.

2.40/12=0.2

Your unit rate is $0.20
Answer Link

Otras preguntas

round 6.537 to the nearest tenth
write four numbers that round to 700,000 when rounded to the nearest hundred thousand
Which of the following would be the most effective long-term solution to fighting desertification in the Sahel? a. planting trees throughout the Sahel b. cons
Someone help please?
4,720 rounded to the nearest thousand
What value is the 9s in 299?
how did the Supreme Court frustrate Roosevelts new deal legislation
Standard form of 83,023,007
Which amendment establishes that a president can only serve two terms?
Factor by grouping 5x+15+xy+3y