paytonberger5101 paytonberger5101
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

Use the Algebra Tiles to construct the algebraic expression for this situation:



The amount of money Ted gets for selling any number of pies for $5 each.



These are the tiles that can be used:


1, x, x², -1, -x, -x²

Respuesta :

crumbaugh9
crumbaugh9 crumbaugh9
  • 03-06-2020
That’s a hard one use Brainly to find the answer
Answer Link

Otras preguntas

find the slope of the line described by x - 3y =-6.
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
How are carbon, hydrogen, and oxygen alike?
15 is 70% of what number
which statement describes every number that is a solution to the inequality 6t > 48? A) It has a value greater than 8 B) It has a value less than 8 C) It has
a sporting goods store offers a 40% discount on all gulf clubs. rocco spent 20% of the money in his savings account on a golf putter. he paid $48 for the putter
what does a 220 degree angle look like?
what act did the united states government pass in order to be able to move Native American of their lands into the Indian's Territory? A) Native American Act B)
which is an example of an intentional injury
the form of city government merges executive and legislative functions in single group of officials