mfaizankhankhar mfaizankhankhar
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

10 kg of tea leaves when 3 kg of tea leaves cost $18

Respuesta :

goalejandro23 goalejandro23
  • 02-06-2020

Answer:

$60 for 10kg of tea leaves.

Step-by-step explanation:

1.- divide $18 by 3kg to determine the price of a single tea leaf.

18/3 = 6

1 tea leaf costs $6

2.- multiply the price of a single leaf by the number of leaves you want.

10 x 6 = 60

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following sentences is punctuated correctly? I want to go to the concert but I'm not sure if I will be able to make it to see the beginning. I want
which of the following software program provides for email communication
The committee discussed (its, their) personal goals for the coming year.
true or false? If you divide the mass of a substance by its volume, you can find its density.
word form for571082346090
Identify as expression or equation 9=2x-4
true or false? If you divide the mass of a substance by its volume, you can find its density.
what are two examples of the impact the Americas had on Europe during the Columbian Exchange
Explain 2 to the power of 5
what is the value of the digit 1 in the number 0.413