terryam74 terryam74
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grapes did you buy?

Respuesta :

bubby552007 bubby552007
  • 03-06-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to 12x = -8x + 100
The u.s government is a
because of online writing, our audience: A. Compromise older people B. are bigger than before C. usually read less often D. are usually one person
What type of not is this?1. C2. E3. G4. F
Can someone help me please???
Vito owned 120 shares of a stock before tha corporation instituted a 5 for 3 split. Before the split, the stock was selling at 16 a share. Vito now has 200 shar
Why is warming up before vigorous activity is important?
Which expressions are polynomials? Select each correct answer. 30y^2 30y^2+x 30y2x 30y2+x12
HURRY PZZ 30PTSWhich of the following characteristics differentiates an autotroph from a heterotroph? Question 1 options: An autotroph can only obtain its e
What caused the color of the trees to changes?