gabegowingowin gabegowingowin
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit price is the highest?
turnips for $1.51 per pound
peppers for $1.62 per pound
carrots for $1.26 per pound
O celery for $1.48 per pound

Respuesta :

ceebegg21
ceebegg21 ceebegg21
  • 01-06-2020

Answer: peppers

Step-by-step explanation:

Peppers cost the greatest amount per pound

$1.62 (peppers) > $1.51 (turnips) > $1.48 (celery) > $1.26 (carrots)

Answer Link
123aaliyah
123aaliyah 123aaliyah
  • 09-09-2020

Answer:

pepper for 1.62 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Under Roosevelt’s leadership, the United States sent troops to occupy?
Predict the order of acid strengths in the following series of cationic species: CH3CH2NH3 +, CH3CH=NH2
Think of a way you use Geometry or a way Geometry has improved your life. Write 2-3 sentences about the impact Geometry has on your life and why we should learn
Example: One liter of saturated calcium fluoridesolution contains 0.0167 gram of CaFat 25°C.Calculate the molar solubility of, and Ksp for, CaF2.​
A robot standing on a cliff shoots a ball upwards with an initial speed of 30 m/s. What is the height of the cliff given that the ball reaches the bottom of the
Tom is afraid of heights above 9 feet. He is asked to repair a side of a high deck. The bottom of the ladder must be placed 6 feet from a deck. The ladder is 10
It is January 2nd and senior management of Digby meets to determine their investment plan for the year. They decide to fully fund a plant and equipment purchase
Help !!!! Thank you!!!!
Drag each figure to show what fraction of the whole is shaded .
Which value is a solution to w∕18 ≥ –1?