kathytwilight1135
kathytwilight1135 kathytwilight1135
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rachel bought 8 pounds of granola at $3.10 a pound for a hiking trip. How much did she spend altogether?

Respuesta :

lovelilly23470aj lovelilly23470aj
  • 04-05-2020

8 x 3.10 = 24.80

She spent $24.80 all together

Answer Link

Otras preguntas

In the Dred Scott case, the Supreme Court decided A. the Compromise of 1850 was illegal because it was illegal for Congress to deprive a slave owner of propert
Which statement correctly describes a thesis? A thesis expresses a viewpoint about a topic. A thesis asks a question about a topic. A thesis states a fact abou
52 is 30% of what number
When someone suffers flu-like symptoms from exposure to toxins in a building, they are suffering from _____. a. a cold b. sick building syndrome c. allergies
If you can buy 1⁄4 pizza for 5 dollars, how much can you purchase for 8 dollars? Write your answer as a fraction.
16= -5+z/4 a. 69 b. -1 c. 9 d. 59
The food for dicot embryos is stored in the while food for monocot embryos is stored in the .
What is the first step to take to help reduce pollution?
write 144 with an exponent by using 12 as the base
(5.4*10^-1)(7*10^0) simplify. write each answer in scientific notation