boosiebhadd1 boosiebhadd1
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

If lainey bought a set of 20 markers for $6 how much 1 Marker cost ?

Respuesta :

therobin
therobin therobin
  • 14-07-2020

Answer:

$0.30

Explanation:

In order to solve this problem, we must divide the cost of the set Lainey bought, by the amount of markers included in the set. This will tell us how much each individual marker in the set costs.

6 dollars ÷ 20 markers = 0.3

Therefore, the cost of one marker from the twenty marker set is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

I am many, but known to few. i wear many faces, but only one is true. speak my true name, and i disappear. the moment i am found, i’m no longer there. i live in
Square sandbox with sides 3 feet long. She wants to put sand 0.85 feet deep in the box. What is the exact measure, in cubic feet of sand, tat Maija needs?
What is the speed of a proton that has been accelerated from rest through a potential difference of -1300 v ?
A jar of 57 coins contains only dimes and quarters. The value of all the coins in the jar is $10.05. How many dimes are in the jar?
How many cans of paint are needed to cover an area of 2,200 square units if one can of paint covers an area of 400 square units? 4 5 6 8?
Why is a second blood test necessary three months after a person thinks he or she has been exposed to hiv?
How many horizontal units are between the points (-2,8) and (7,8) on a coordinate plane?
Find the difference- (ab+3a+7)- (-5ab-2)
What's a sub coordinate conjunction
Which of the following does not accurately describes a typical human karyotype?