Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

Which does the underlined clause modify? Could I have that book when you are finished with it? A.could have B.have C.could D.book
Simplify. |–2.9| =_____
Read the sentence and answer the question that follows: In the event that you spy a tornado, go and seek shelter in a dark room that has no windows. Which state
artificial turf in on athletic fields was first introduced in the 1960s. Its safety has been controversial since then. One issue that has been investigated is w
how many times does six.go into Eight
How do I find the rate of something?
what was JFK's middle name?
change 11 5/8 to a improper fraction
Political scientists are not interested in the kind of knowledge on which the answers to questions are based. TrueFalse
what is a myth about moral conflict? or a god or goddess of moral conflicts?