highamella12
highamella12 highamella12
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

an 8-pound bag of potatoes costs $18 at this price how much would 15 pounds cost?

Respuesta :

myawengerd
myawengerd myawengerd
  • 03-04-2020
The easiest way is to break it down by dividing 18 by 8 (to find how much it costs per pound) 18 divided by 8 is 2.25 which is the price per pound. Then we would multiply 2.25 and 15 which is $33.75. I hope that helped!!
Answer Link

Otras preguntas

find the ratio0.45:0.85please solve quick
An indirect proof has been successful if you reach a contradiction of a known fact. a. True b. False c. Cannot tell
what are the two main process of the digestive system ??
Let f(x) = 3x + 2 and g(x) = x - 3. Find g(x) - f(x) and state its domain. –2x – 5; all real numbers 2x + 5; all real numbers 2x – 1; all real numbers 4x – 1;
Algebra nation topic 4 test yourself
As of 2010 which of the following countries had populations exceeding one billion people?A.China and Indonesia B.China and India C.Pakistan and India D.China an
what happens to the earpiece that allows montag to hear faber
can someone help me with this
Xia has 16 metres of rope. She cuts off 1\6 of the rope to use as a skipping rope for a party activity. How long is Xia's skipping rope?
The norton group, a manufacturer of toiletries and cleaning products, uses the name sparklex, for most its products in all of their international markets. the n