yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

can you guys explain this
2. How many solutions in the equation 3x + 5 = 3x + 10 * 1 point One solution (Sometimes True) Infinitely Many Solutions (Always True) No solution (Never True)
Your 6 and 1/2 year investment of $1,450 at 5.4% compounded brought you a grand total of?
Digital and analog audio recordings have pros and cons. Do you think the pros of digital recordings outweigh the cons and therefore prefer digital audio recordi
hello help please i’ll mark brainliest!!!
identify the like terms 4b, 8, 2b, 1
What does it mean to say the meaning of a creative work is subjective? A. That people react exactly the same to it. B. The people have different ideas about it.
20 POINTS Trivia Who is manu chao
plz tell if my all answers are correct or not if not correct then also plz tell the correct answers​
6, 2, 7, 8, 8, 8, 5, 10, 10 What is the standard deviation of the data? 2.38 first cousins 2.52 first cousins 5.65 first cousins 6.36 first cousins