greyalixia greyalixia
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 6 dollars. Diane buys P pounds. Write an equation to represent the total cost c that Diane pays.

Respuesta :

johnstonj59
johnstonj59 johnstonj59
  • 03-04-2020

Answer:

[tex]C=6P[/tex]

Step-by-step explanation:

Because the cost (c) depends on the pounds (p), we have to multiple the weight by 6, because it is $6 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE PLEAE PLEASE!!!! HELP ME
(HELP PLS WILL MARK BRAINLIEST) For her birthday, Allie received $75. She wants to buy some CDs that cost $14.95 each. Estimate the maximum number of CDs that A
Can someone help I will give them brainliest Explain 1 continuity between the modern day movement and its modern day counterparts goals and strategies and one
Shaundra opened a savings account with $50.00. Every week, she added $2.50. Write a sequence to show how much money she had in her bank account after 1, 2, 3, 4
Solve for c.-64 ≄ -103 - C​
Match each ion with the noble guess whose electron configuration it shares
Why is distance learning better
how do I find the x ​
Is the purple triangle a right triangle? Explain. 15.5 20.8 m 14.0 m
how did the dust bowl affect the world today?