raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

write a poem about anything! make it appropraite. 7 to 10 sentances no ode or acrostic poem though.​
what theme do you think Achilles' "fatal flaw" could point to?A You can overcome your weaknessB everyone has a weakness, no matter how smallC your weakness will
If I connect my Phone to my laptop screen and the screen on my phone is mirroring to my laptop if I try clicking on something with my laptop will the change ha
Which inequality describes the graph?
why might celebrities want or not want to be viewed as heroes?
*BONUS* 5 Points What do you think will happen in Chapter 6? For credit, you MUST cite evidence (examples, quotes) from the text to support your thoughts by exp
How many pages will you have read after the 6 nights
the annuity benefit or payment option requiring the greatest amount of capital per $1,000 of benefit is:
Enslaved people expressed their beliefs in religious folk songs called.
How does jesus describe his church and its influence?.