ShravyaSeddabattula
ShravyaSeddabattula ShravyaSeddabattula
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of grapes costs $1.37, how much would 12 pounds of grapes cost?

Respuesta :

ahmedaiman500
ahmedaiman500 ahmedaiman500
  • 03-04-2020

Answer:

3.288 or 3.30

Step-by-step explanation:

1.37/5= x/12

1.37/5=0.274/1

0.274*12=3.288

Answer Link
adefioyelaoye
adefioyelaoye adefioyelaoye
  • 03-04-2020

Answer:

$3.3

Step-by-step explanation:

5 pounds of grape =$1.37

12 pounds of grape =x

Cross multiply

5* x = 12* $1.37

5x= 16.44

Divide both sides by 5

5x/5 = 16.44/5

X=$3.288 = $3.3

Answer Link

Otras preguntas

Geometry math question
If the mass of a material is 45 grams and the volume of the material is 12 cm^3, what would the density of the material be? Asks for answer and units
Please help!!! 20 pts!!! Fill out the table.
Verify that the divergence theorem is true for the vector field f on the region e. give the flux. f(x, y, z) = 2xi + xyj + 2xzk, e is the cube bounded by the pl
If the temperature is cool outside the skin tends to shiver in response
need help fast I am confuzzled!
Pavlov's dogs learned to associate _____ stimulus such as a bell or tone with an unconditioned stimulus such as food. (1 point) an unconditioned a neutral a nat
What happened to the Butterflies in New Jersey as a result if Suburbs being erected & Ddt constantly being sprayed?
What is m∠KNL? Enter answer in box
To achieve an octet of valence electrons, a cesium atom will become an ion with what charge? -2 -1 +1 0