thegreatcatlord101
thegreatcatlord101 thegreatcatlord101
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

Decide whether the rates are equivalent.
$16 for 4 pounds
$1 for 4 ounces

(Pick an Answer)
1. Rate A and Rate B are equivalent
2. Rate A is greater than Rate B
3. Rate B is greater than Rate A

Respuesta :

Ditipatel2909 Ditipatel2909
  • 02-04-2020

Answer:

#1

Step-by-step explanation:

16/4=4

4/1=4

4=4

Answer Link
Lnotaro
Lnotaro Lnotaro
  • 02-04-2020

number 2 is the answer

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What does this look like
Dawn hiked 1/2 mile over rough terrain this morning. The point she is hiking toward is 7/8 mile away from where she started this morning. How much farther must
help me thios dueee tmrrrrr
Passenger side, rear-view mirrors on automobiles are generally ____. concave convex plane all of the above
classify Basic wants and secondry wants​
11x+4<15 OR 12x−7>−25
No one could read the map because _____ key had been scribbled out. Which pronoun goes into the blank? A) it's B) its C) their D) they
5. Which statements on a labol link the use of a food product to certain health or benefits? A Daily Values B nutrient claims C best-if-used-by dates Dhealth c
What molecules make up the steps of the DNA ladder?
Which star is larger in size? Pollux or Polaris PLEASE HELP!!