swasberg4399 swasberg4399
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

$12 for 5 boxes of cereal (unit rates)​

Respuesta :

kyliedestefanis kyliedestefanis
  • 02-04-2020

Answer:

0.41

Step-by-step explanation:

Answer Link
loramydawn
loramydawn loramydawn
  • 02-04-2020

Answer:A unit rate is a rate with 1 in the denominator. If you have a rate, such as price per some number of items, and the quantity in the denominator is not 1, you can calculate unit rate or price per unit by completing the division operation: numerator divided by denominator.  Sorry I couldn't answer it but here is information to figure out.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what does monarchy mean and how can you put it into a sentence
Solve for x. 6x - 2 = 5x - 7 - 3x
Help solve the following equation: 20.6 + 2.1x = -8.2x
What do we show loyalty to when we say the Pledge of Allegiance?
What is A ∩ B?    Let set A = {odd numbers between 0 and 100} and set B = {numbers between 50 and 150 that are evenly divisible by 5}.
What is the supreme law of the land?
There were 13 original states. Name three.
Under our Constitution, some powers belong to the states. What is one power of the states?
Which statement describes one acid-base theory? (1) An acid is an H+ acceptor, and a base is an H+ donor. (2) An acid is an H+ donor,. and a base is an H+ accep
Which ion has the smallest radius? (1) O2- (2) S2- (3) Se2- (4) Te2-