johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Which of the outcome as a result of an increase in atmospheric pressure?
How does neural transmission compare to endocrine signal transmission?
Please answer this question ASAP
Which sentence uses the correct verbs? if someone from one of the front rows have to leave early, we can change seats. if someone from one of the front rows has
If b is between a and c then ab+bc=ac
Anthony bought six ponds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?
Which is smaller two thirds of 27 or 2/5 of 20?
At a local clothing store you can purchase 3 t shirts for 18.00$ at that rate how much would it cost to purchase 7 t shirts
The mass of an object _____. A. changes with location B. is the same everywhere in the universe C. depends on the amount of gravity D. is different on different
Solve using the quadratic formula. 2x^2+3x+5=0