alvaradomaxi65 alvaradomaxi65
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. You spend $19.50 on 13 lbs
of sweet potatoes. How much
did you spend per pound?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-04-2020

Answer:

1.5$

Step-by-step explanation:

all you do is divide 19.50 and 13

19.5*13=x

x=1.5

Answer Link
pattersonaminah pattersonaminah
  • 01-04-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

13: $19.50

divide both sides by 13

you get :

1 : $1.50

Answer Link

Otras preguntas

Which gas is produced in the decomposition reaction of h2o2?
How did people measure speed before tech devices were invented?
an arrhenius acid has A only hydroxide ions solution b only hydrogen ions solution c hydrogen ions as the only positive ions in solution d hydrogen ions as the
The use of capital in the production process ______. A. is more expensive than labor. B. replaces labor. C. improves efficiency, reduces output, and provides fo
As part of their training, air force pilots make two practice landings with instructors, and are rated on their performance. The instructors discuss the ratings
Hecho – echo – haber – a ver – a – ha – herrar – errar – tubo – tuvo – demás – de más – sino – si no – porque – por qué – porqué - por que. ORACIONESS URGENTEEE
How Spartans treat their neighbors?
What is Correlation coefficients with scatter plots ?
Read each sentence. Then, use the drop-down menus to complete the statements. The man was extremely cunning with his plans. A word that has a similar meaning as
Sherry bought a dozen daisies are $8.76 how much does a single daisy cost