lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Using factor theorem, factorise x⁴-x³-7x²+x+6
How many sides does a regular polygon have if the measure of each exterior angle is 24°?​
Skyline Builders and Pine Lumber had a contract, calling for Pine Lumber to deliver a certain quantity of bricks to Skyline's place of business on the first of
The sum of the reciprocals of two consecutive even integers is 9/40. Find the integers. smaller integer larger integer
Which is an apparent factor of the quadratic function graphed below
Read these sentences from Paragraph 5. It took more than three thousand years to make some of the oldest of the Sequoias, trees that are still standing in perfe
Please answer this question now
A retired woman has $90,000 to invest but needs to make $3,000 a year from the interest to meet certain living expenses. One bond investment pays 15% annual int
Frances is a retired teacher who lives in Denver and does some consulting work for extra cash. At a wage of $50 per hour, she is willing to work 10 hours per we
15 POINTS!!!!! suppose f(x)=x find the graph of f(x+2) please include what the graph would look like