avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP IM FAILING.
Your firm is the external auditor of Downe Ltd (Downe). It has accepted a non-audit engagement to review and report on the internal controls over sales, purchas
factorise fully 77x-33x^2
A line passes through the points (2, 2) and (3, 7). What is its equation in slope-intercept form? Write your answer using integers, proper fractions, and improp
if a virus destroy the bacterial cell what would happen if a virus invades other cells? How would this cause disease
you wrote a poem . (passive voice)​
a friend of yours has won schoolaship to study at summer shool. write a short messange to cogratulate your friend
46. A hot air balloon is moving through the air at 2/5 mile in each 1/10 hour.How fast is the hot air balloon moving? Explain how you found your answer. PLZ HEL
A man observes the top of a tower of 80√3m height from 240m far from the foot of the tower, find the angle of elevation. ​
How a war cannot be traditional and in what way it can be an ideological and economic war(cold war)