janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

As farming became more productive for river valley civilizations, farms were moved into river deltas and developed techniques and tools to increase production.
Please help I don’t understand if you can answer just one or both pleaseee
Please help me find the slope and y intercept
what are computer that are held on hands called​
Simply Imagine wants to grow their company but is hindered by increasing labor costs and import quotas. Simply Imagine should consider becoming a(n) (A) counter
Select the areas that were settled by the French in America. Great Lakes region Florida Gulf of Mexico near the mouth of the Mississippi along the St. Lawrence
What is it like to be a dog? Humans can answer, but I really want the opinion of someone who has experience being a dog.
How were thomas hobbes ideas accepted in the world
The area of a square poster is 31 square inches. Find the length of one side of the poster.
How do historians refer to the period of time that began with the scientific revolution and continues through today? A. The dawn of globalization B. The Renaiss