samuelozer8 samuelozer8
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

An Apple and an orange together cost $1.10. The apple cost $1 more than the orange.

How much does the orange cost?

Respuesta :

Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 02-03-2020

Answer:

$0.05

Step-by-step explanation:

Let the apple be represented by A and the orange B

Apple and orange together cost $1.10

That’s A + B = $1.10

The apple cost $1 more than the orange .

That’s A = B + 1

We now have two equations

A + B = 1.10

A = B + 1

Substitute B + 1 for A in equation one

We have B + 1 + B = 1.10

B + B + 1 = 1.10

2B + 1 = 1.10

Subtract 1 from both sides of the equation

2B + 1 - 1 = 1.10 - 1

2B = 0.1

Divide both sides by 2

2B/2 = 0.1/2

B = 0.05

The orange cost $0.05

Answer Link

Otras preguntas

Polished metals have a metallic luster, which means that?
Recently in the United States, there were about 300,000,000 cell phone users. That same year there were about 5.7x10^9 cell phone users worldwide. About how man
why are quebec and ontario known as canadas economic heart
What does it mean when sperm can't penetrate the eggs
what is the main functions of lipids?
What phylum has animals with a central cavity and mouth;and most of them have tentacles?
There are 21 males in the algebra 1 class. If 75% is female, how many students are there in the class?
briefly describe the five stages of the cell cycle
What does a journal written by frontier settlers most likely tell you about Manifest Destiny?
Samuel used 1/5 of an ounce of butter to make 1/15 of a pound of jelly. How many ounces of butter are needed to make a pound of jelly.