travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

What happens to earnings in a cooperative?
Governments collect taxes to
any g,,,irl can be my bestie forever​
Why is Britney Spears insane? I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
Solve the equation, 2x + 1 = 3, for x. Which of the following properties of equality did you apply? Question 5 options: A) Subtraction and division B) Subtracti
f+1<5 please tyyyyyyyyyyyyyyyy
How would ancient astronomers from Silla have observed the movement of stars and other objects compared to astronomers today?
Which graph represents the linear equation below y+1=2/3(x-6)
In the space provided, compare and contrast the role of production designers on a small budget production and a large budget production. Include examples in you
Instructions: Your friend Jo just texted you saying she’s planning to meet some guy she met online. You know this is a really dangerous idea. Write a convincing