xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

a construction contractor use the equation Y=KX to determine it would cost them $19.25 to buy 7 boxes of nails. how much is each box

Respuesta :

ujoy64
ujoy64 ujoy64
  • 01-02-2020

Answer:

2.75 dollars

Step-by-step explanation:

If 7 boxes cost 19.25 dollars to get one box you would divide 19.25 by 7

Answer Link

Otras preguntas

What is the reason for the tragic end of the hero Beowulf?
a paper plate has a diameter of 9 inches.what is the circumference of the plate
The sum of two consecutive integers is 37. Write an equation that models this situation and find the values of the two integers.
Why is Roosevelt's speech so memorable? He emphasizes certain words and phrases It compared Americans to an army He used logic rather than emotion It was record
which sentence expresses information in the positive form: A. I'm neither on time nor prepared B. I prefer to arrive on time C. I don't like to arrive on time D
What political party would be most likely to support the exploration of alternative sources of fuel in order to preserve our natural resources?
What is 9 equal to? 2=4 3=12 4=20 5=30 6=42 9=??
Which of the following is NOT true about the South after the war? A. It accounted for only 12% of the nation's wealth. B. Its labor system remained undist
Evaluate. or Calculate the value
AP US History question: By the 1850s the Constitution, originally framed as an instrument of national unity, had become a source of sectional discord and tensio